Home » Smart living » Wybierając auto trzeba czuć emocje
smart living

Wybierając auto trzeba czuć emocje

samochód
samochód

Kupując nowy samochód i zastanawiając się nad trafnością wyboru trzeba zwrócić uwagę m.in. na emocje, jakie nowy pojazd w nas wywołuje.

Włodzimierz Zientarski

Stowarzyszenie KIEROWCA.PL

Na jakie aspekty przy zakupie samochodu powinien zwracać uwagę motoryzacyjny laik?

Przede wszystkim musi sobie odpowiedzieć na bardzo proste, ale zasadnicze pytanie: „Do czego jest mi ten samochód potrzebny?”. Musi zdefiniować, czy potrzebuje auta energicznego czy spokojnego, czy będzie sam z niego korzystał, czy z rodziną i wreszcie jak często będzie nim jeździł – to istotne z punktu widzenia kosztów eksploatacyjnych. Drugim istotnym kryterium są emocje, jakie dany samochód budzi u nabywcy. Musi być chemia. W trzecim kroku należy natomiast dokładnie prześwietlić dany model, poczytać o nim w fachowej prasie, porównać wyniki testów i rankingów.

Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy przy zakupie auta?

Bardzo często kupują samochody, na które ich po prostu nie stać, choć poprzez niedoszacowanie kosztów leasingu. Podobnie jest z niedoszacowaniem kosztów eksploatacji. Innym częstym błędem jest podążanie za modą – „Sąsiad kupił sportowy samochód? To i ja taki kupię”. Nabywcy często zapominają również o właściwym zbadaniu historii kupowanego auta – sprawdzenie numeru VIN to absolutna podstawa. Trzeba też pamiętać, że w przyszłości ten samochód będziemy chcieli sprzedać – sprawdźmy więc jaki jest popyt na daną markę i model oraz jaki może być potencjalny spadek jego wartości.

Jakie zalety – oprócz niższej ceny – dostrzega pan w zakupie samochodu używanego?

Dla przedstawicieli polskiej klasy średniej zakup używanego samochodu to często możliwość spełnienia marzeń z dzieciństwa. Każdy z nas nie raz wzdychał do pięknych, ale i drogich samochodów, na które nas stać dopiero, gdy dane auto się zestarzeje.

A zalety przy eksploatacji takich aut?

Tu trzeba zrobić podział na dwie kategorie wiekowe. Samochody do lat 3 są naprawdę wartościowym towarem, to auta, które już wyjeździły swoje awarie. Oczywiście, ze względu na specyfikę produkcji – nastawioną na podtrzymywanie życia serwisów – pewne usterki muszą się zdarzać, ale nie będą one uciążliwe. Drugą kategorią są samochody powyżej 10 lat – tu trzeba już zachować najwyższą ostrożność, bo stopień ich awaryjności znacząco wzrasta. Sensowność zakupu takiego samochód zależy od konkretnej marki i modelu – są samochody, np. japońskie, które świetnie się sprawdzają nawet powyżej 400 tys. km przebiegu.

Zakup samochodu używanego od rodziny to najpewniejsze źródło?

Najbezpieczniej używany samochodów kupować od dealera. Zawodowy sprzedawca ma wiele do stracenia w przypadku niskiej jakości produktu, więc zależy mu na reputacji. W przypadku jakichś problemów mamy również możliwości prawne, aby postawić sprzedawcę do odpowiedzialności prawnej. Drugim najpopularniejszym źródłem zakupu aut są sprzedawcy prywatni. Ich przewagą jest bardzo szeroka podaż, ale z drugiej strony trzeba bardzo uważnie weryfikować każdą ofertę.

Zakupy od rodziny bądź przyjaciół by pan odradzał?

Zgodnie z mądrą zasadą – od bliskich można kupować, ale nigdy nie sprzedawać. W przypadku wystąpienia awarii – a takie zawsze się mogą zdarzać – najbliżsi mogą mieć do nas pretensje, które zaważą na naszych relacjach.

Na koniec – zakup samochodu dla rodziny. Główne kryterium wyboru to bezpieczeństwo?

Powiem niepopularnie i zaskakująco, ale nie. Nie stawiałbym bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Prawda jest taka, że liczba możliwych rodzajów wypadków, ich skutków jest tak wielka, że nigdy nie ma gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Pomijając ekstremalne przypadki – czyli samochodów wyprodukowanych z „papieru” – wszystkie współczesne samochody są wyposażone w podstawowe elementy zapewniające bezpieczeństwo. Jeśli wiec szukamy samochodu rodzinnego kierujmy się kryterium użytkowym – wybierzmy między autem typu SUV a kombi. To gwarancja wystarczającej przestrzeni dla rodziców, dzieci i psa.

Next article