Home » Rozwiązania mobilne » Wymiary mobilności
Rozwiązania mobilne

Wymiary mobilności

globalność gospodarki i biznesu
globalność gospodarki i biznesu

Dr Małgorzata Bonikowska

Politolog, nauczyciel akademicki i doradca rządowy, doktor nauk humanistycznych, partner zarządzający w ośrodku THINKTANK

Dziś, poprzez narzędzia mobilne mamy możliwość bycia dostępnym z każdego miejsca na ziemi. Ale jednocześnie globalność gospodarki i biznesu napędza rozwój mobilności.

Globalizacja w wielu koncepcjach postrzegana jest jako postęp lub kryzys. Czy powinniśmy się bać globalizacji?

Globalizacja to zwiększenie skali i możliwości działania ludzi i firm, a jednocześnie rozszerzenie przestrzeni społecznej i wzrost tempa interakcji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych. Globalizacja to łatwość przemieszczania się, lepszy dostęp do informacji, wiedzy i instytucji.. Globalizacja może być więc dla ludzkości wielkim postępem, ale niestety też niebezpieczeństwem. Jeśli ją wykorzystamy mądrze, to wpłynie ona na rozwój świata. Natomiast jeśli damy się jej wykorzystać , to może ona nasz świat pogrążyć Trzeba umieć wybierać i dobrze zarządzać samym sobą.

Jakie możliwości daje człowiekowi globalizacja i mobilność? Jak wpływają na jakość życia?

Przede wszystkim zmienia się nasz styl życia – prywatnego, jak i zawodowego. Mobilność oraz procesy związane z globalizacją znacznie odmieniły sposób pracy i przebywania w przestrzeni prywatnej. Nowe funkcjonalności i urządzenia związane z rozwojem nowych technologii oderwały nas od stacjonarnego trybu świadczenia pracy w jednej dobrze znanej nam przestrzeni, co wpływa także na to, w jaki sposób i gdzie tę pracę wykonujemy. Nowe technologie i chęć bycia „w sieci” sprawiają, że praca staje się ciągłym elementem naszego życia. „Podpięci” pod wszelkie narzędzia komunikacji jesteśmy ciągle dostępni, a to przyzwyczajenie wpływa na życie prywatne. Jeszcze nie tak dawno było wyraźne rozróżnienie miedzy pracą, a domem. W wieku XXI te obszary się zmieszały – praca jest życiem, a życie jest pracą, co ludzi męczy – dlatego tak wielką karierę robi pojęcie „work-life balance”.

Jaki jest wpływ globalizacji na rozwój technologii mobilnych?

Jedno zjawisko napędza drugie. Globalizacja jest możliwa w tak dużej skali dzięki rozwojowi nowych technologii m.in. technologii mobilności. Dziś, poprzez narzędzia mobilne mamy możliwość bycia dostępnym z każdego miejsca na ziemi. Ale jednocześnie globalność gospodarki i biznesu napędza rozwój mobilności – zachęca biznes i firmy do inwestowania w badania, na podstawie, których powstają nowe narzędzia, patenty oraz urządzenia. Nasz świat koncentruje się na nas samych. Dziś urządzenia są nam najbardziej potrzebne do pracy niż ludzie.

Dzięki mobilności, cyfryzacji i smartfonizacji mamy możliwość robienia przelewów, czy np. zakupów on-line bez wychodzenia z domu – możliwości są ogromne, jak to się zmieniało na przestrzeni lat i jakie są prognozy na przyszłość?

Prognozy są takie, że będziemy mogli wykonywać te czynności w jeszcze prostszy sposób i z każdego miejsca. Dziś urządzenie mobilne to szereg możliwości, ułatwiających życie. Będą ulegać dalszym modyfikacjom, a z czasem być może w ogóle znikną, bo będziemy mieć je wczepione pod skórą… Albo przybiorą formy innych urządzeń, które znamy jak zegarki czy okulary.

Działania związane z inteligentnym zarządzaniem mobilnością wpływają na zachowania ludzi związane z przemieszczaniem się. Coraz więcej miast europejskich sięga po tego typu działania. Dlaczego wdrażanie działań związanych z zarządzaniem mobilnością jest tak istotne?

Inteligentne zarządzanie mobilnością w miastach wpływa na skalę i sposoby mobilności ludzi. Spędzamy „w drodze” sporą część naszego życia. Miasta stają się coraz bardziej zakorkowane, a dojazdy do pracy zabierają coraz więcej czasu. Inteligentne systemy zarządzania ruchem mają to zmienić. A jednocześnie, miasta szukają rozwiązań zachęcających ludzi do porzucenia aut na rzecz innych środków transportu. To jednak oznacza konieczność zintegrowania całości sieci komunikacyjnych miast tak, aby człowiek poruszający się w różny sposób szybko dotarł do celu. Nie uda się to bez mądrej polityki ze strony władz miejskich.

Next article