Home » Smart living » Decluttering – jak może wpłynąć na nasze życie?
smart living

Decluttering – jak może wpłynąć na nasze życie?

decluttering
decluttering
Fot.: Karol Smoliński (Foto-Smolik)

Sprzątanie wielu osobom kojarzy się z nielubianym obowiązkiem i koniecznością. Okazuje się jednak, że odpowiednie nastawienie oraz wypracowane nawyki mogą zmienić nasze podejście do tej czynności. Z pomocą przychodzi nam również decluttering. Czym charakteryzuje się to podejście oraz jakie korzyści może nam przynieść?

Agnieszka Witkowska

Znana jako Architekt Porządku, od lat pomaga odgracać i organizować przestrzeń w polskich domach, organizuje bezstresowe przeprowadzki i czyni ze sprzątania sztukę – ale nie tajemną, autorka książki „Sprzątanie bez magii” oraz Planera Porządkowego „Wszystko w porządku”

Na czym polega decluttering?

Decluttering to proces odgracania. To właśnie odgracanie, czyli pozbywanie się ze swojego otoczenia niepotrzebnych przedmiotów jest kluczowe dla zapanowania nad chaosem, jaki czasami pojawia się w naszych domach. Nawracający bałagan najczęściej nie jest wynikiem braku dbania o czystość, ale naszego zbieractwa, gromadzenia przedmiotów, których w rzeczywistości już nie potrzebujemy. Często po nim, następuje proces organizacji przestrzeni, która sprawia, że nasze wnętrza stają się funkcjonalne i łatwo przywraca się w nich porządek. Pozbywanie się naszych rzeczy często jest procesem trudnym, wymagającym wsparcia i dobrego zaplanowania. Jest to etap, który często jest elementem większej zmiany w życiu – może ją zarówno wyzwalać jak i wieńczyć.

Jak przywrócić w domu ład? Rola odgracania domu z nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów i organizacji miejsc do przechowywania.

Pierwszym krokiem jest dostrzeżenie nadmiaru i podjęcie decyzji o chęci zmiany tego stanu. Staram się motywować moich obserwatorów do działania, wspieram ich w tym zamiarze, dzieląc się z nimi moją wiedzą, doświadczeniami i sposobami działania. Warto uświadomić sobie, że odgracanie to nie jest pozbywanie się rzeczy, ale przede wszystkim pozostawienie tych, które nam służą, które lubimy i z których korzystamy. Jeśli w naszym otoczeniu pozostaną tylko takie rzeczy, przestaniemy tracić czas na szukanie tej ulubionej bluzki w stercie nielubianych, nie wygodnych ubrań, a z szafy będziemy mogli swobodnie wyjąć szukaną rzecz zamiast unikać ciosu od przedmiotów spadających nam na głowę z przepełnionych półek. Nie spędzisz już całego dnia na sprzątaniu nieużywanych rzeczy. Myśląc o odgracaniu skup się na przestrzeni, którą odzyskasz i czasie, który uwolnisz.

Po przejściu przez decluttering warto przejść do organizacji przestrzeni – powinna ona być dla nas wygodna i funkcjonalna. To, co chciałabym podkreślić, to że przywrócenie w domu ładu nie wiąże się z koniecznością wyrzucenia większości przedmiotów. Warto tych niepotrzebnych rzeczy pozbyć się w sposób odpowiedzialny, oddając je osobom, które jeszcze z nich skorzystają. Podsumowując, główną rolą odgracania domu jest sprawienie, aby czuć się dobrze w swojej przestrzeni oraz to, aby porządek został z nami na dłużej.

Jak zorganizować swoją przestrzeń, żeby można było wszystko łatwo znaleźć? 

Decluttering i organizację przestrzeni należy rozpocząć od zaplanowania tej czynności i przygotowania się do niej w odpowiedni sposób – stworzenia przestrzeni, wygospodarowania czasu na przejrzenie wszystkich rzeczy i odpowiedniego nastawienia, nastroju. Działanie to nie powinno kojarzyć się nam z czymś nieprzyjemnym. Po wyjęciu rzeczy z ich dotychczasowego miejsca, posprzątaniu go, odświeżeniu, nadaniu mu pięknego zapachu, należy zastanowić się każdorazowo, na ile dana rzecz jest nam potrzebna, na ile się z nią identyfikujemy a na ile jej przechowywanie wynika z sentymentu.

Zalecam, aby tworzyć odpowiednie kategorie i unikać przestrzeni wspólnych, dla różnych rodzajów przedmiotów. Koncentrujemy się na takim ułożeniu rzeczy podręcznych, aby nam służyły, gdy tylko ich potrzebujemy, na takim uporządkowaniu ubrań, aby w naszym zasięgu były te, które aktualnie nosimy. Organizacja miejsc do przechowywania powinna być więc poprzedzona analizą naszych codziennych potrzeb: z których przedmiotów korzystamy codziennie, z których sezonowo, a z których okazjonalnie. Organizację oczywiście wspierają pojemniki i organizery, warto jednak zaopatrzyć się w nie po przeprowadzeniu odgracania i porządków, aby dobrać je do miejsca i zawartości. 

Jak utrzymać porządek w domu? Jaka jest rola regularnego sprzątania? 

Dla mnie regularne sprzątanie to przede wszystkim pewien nawyk, systematyczność. Jeśli jest to dla Ciebie trudne, warto zaplanować działania, to już ułatwia pracę. Poprzez kontakt z moimi obserwatorami widzę też, że często potrzebna jest po prostu mała wskazówka jak coś zrobić lub przypomnienie jak często. Dlatego też zapraszam do moich relacji na Instagramie, gdzie pokazuję, że declutteringu, organizacja i sprzątanie to nie są tajemne zaklęcia. Nie chodzi tu o filozofię, magię, ale fakt, że pielęgnacja naszej przestrzeni, wykorzystanie ulubionych środków czy zapachów, pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Jednak, aby dekorować przestrzeń zapachem, czy ulubionymi akcesoriami najpierw należy ją oczyścić i wyczyścić – czego życzę wszystkim czytelnikom!

Next article