Home » Smart living » Odnawialne źródła energii (OZE) pomagają żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie
smart living

Odnawialne źródła energii (OZE) pomagają żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie

energię
energię

Coraz częściej czerpiemy energię z naturalnych źródeł takich jak wiatr, woda, promienie słoneczne czy złoża geotermalne. Wszystko po to, by żyć lepiej, taniej i w zgodzie z naturą.

Karol Klos

Od 2012 roku związany z branżą budowlaną, prezes zarządu Stowarzyszenia Dom Bezpieczny, które stawia sobie za cel budowanie świadomości w zakresie ochrony przed włamaniem, energooszczędności i modernizacji budynków w Polsce

Jak można wykorzystać odnawialne źródła energii w codziennym funkcjonowaniu domu?

Jest wiele sposobów na to, by zastosować w domach jednorodzinnych odnawialne źródła energii (OZE), które w efekcie dadzą nam prąd lub ciepło, a także pozwolą zadbać o środowisko naturalne, zdrowie i oszczędności. Wiele osób decyduje się teraz np. na instalację rekuperatora, czyli zastosowanie wentylacji mechanicznej. Ponadto chętnie montowane są pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy odzysku ciepła ze ścieków oraz przydomowe elektrownie wiatrowe. Dla dodatniego bilansu energooszczędnego budynku istotne jest też montowanie energooszczędnych i szczelnych okien oraz drzwi.

Jakie konkretnie zalety ma zastosowanie w domu rekuperacji, fotowoltaiki i pompy ciepła?

Pierwsze rozwiązanie, czyli rekuperacja, umożliwia odzyskać ciepło, dlatego też skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania pomieszczeń. Ponadto, co też jest bardzo istotną kwestią, dba o jakość powietrza, jakim oddychamy w domu, a jest to kluczowe dla naszego samopoczucia i codziennego funkcjonowania. Z kolei fotowoltaika pomaga uzyskać energię elektryczną, przekształcając promieniowanie słoneczne. Przy zastosowaniu co najmniej dwóch elementów OZE możemy także zarządzać zużyciem energii i dzięki temu mniej wysyłać do zakładów energetycznych i efektywniej wykorzystywać własne źródło prądu. Natomiast pompy ciepła pozyskują energię ze środowiska, czyli gruntu, powietrza lub wody, którą następnie przekazują do systemów, które ogrzewają budynek oraz wodę użytkową. Pompy ciepła napędzane są prądem, ale roczny koszt ogrzewania jest kilkukrotnie niższy niż konwencjonalnymi piecami.

Czy opłaca się korzystać tylko z jednego rozwiązania opartego na odnawialnych źródłach energii, czy należy postawić na działania systemowe? Jak podsystemy na siebie oddziałują?

Zdecydowanie warto łączyć ze sobą kilka rozwiązań OZE, gdyż pozwala to w optymalny i efektywny sposób zaplanować ich współpracę, efektywniej wykorzystując energię niezbędną do ogrzewania czy uruchomienia innych urządzeń elektrycznych. Przy czym, w mojej opinii, najlepiej sprawdzają się tańsze, dwa lub trzy elementy, które będą ze sobą współpracować, niż jeden, bardzo rozbudowany, który prawdopodobnie będzie gorzej funkcjonował niż pierwsze rozwiązanie hybrydowe.

W jaki sposób rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii wpływają na oszczędności oraz ekologię?

Te rozwiązania znacząco wpływają na obniżenie codziennych rachunków za energię. Tym bardziej teraz, gdy w najbliższym czasie oczekiwane są znaczne podwyżki prądu i energii cieplnej, zastosowanie rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii tylko przyspieszy czas zwrotu inwestycji. W wielu nowych inwestycjach, jak i przy modernizacjach budynków stosowane są rozwiązania OZE. Ma to z pewnością związek z nowymi regulacjami prawnymi na terenie całej Europy, a także z dofinansowaniami, jak chociażby rządowy program „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło”, które sprawiają, że ich montaż jest dużo tańszy niż proponowana cena wyjściowa. A skoro już o „Czystym Powietrzu” mówimy, to warto zwrócić uwagę, że dzięki temu programowi możemy też z dużymi dopłatami wymienić w naszych budynkach okna i drzwi oraz ocieplić ściany – wtedy energii cieplnej potrzebować będziemy dużo mniej.

Next article