Home » Smart living » Nowoczesny i zdrowy dom – zacznij od kuchni
Smart living

Nowoczesny i zdrowy dom – zacznij od kuchni

kuchni
kuchni
Fot.: Jakub Dziedzic

Na co zwracać uwagę projektując kuchnię?

Adam Budzyński, Aga Kobus, Ida Mikołajska, Anna Koszela, Magdalena Miśkiewicz, Joanna Kulczyńska-Dołowy, Grzegorz Goworek

Architekci

Jakie warunki powinna spełniać kuchnia ergonomiczna i funkcjonalna?

Ergonomia i funkcjonalność kuchni zależą w głównej mierze od układu szafek oraz sprzętów AGD. Powinny się tu znaleźć wydzielone strefy do przechowywania produktów, zmywania, przygotowywania jedzenia oraz samego gotowania. Już na etapie projektu trzeba mieć na uwadze dostępność i dogodne rozlokowanie trzech kluczowych punktów – lodówki, płyty do gotowania i zlewu, co zapewni wygodę i nieograniczone poruszanie się w kuchni podczas przygotowania posiłków. Istotną kwestią będzie także dostosowanie wysokości i głębokości mebli do wzrostu ich użytkowników – w tym celu można pokusić się o współpracę ze stolarzem i zamówienie wyposażenia na wymiar – mówi architekt Adam Budzyński.

Architekt Adam Budzyński

Kuchnia jest sercem każdego domu, każdy z nas spędza w niej potencjalnie duża ilość czasu. Jakie są innowacyjne i sprytne rozwiązania aranżacyjne dotyczące kuchni?

W projektowaniu kuchni można ostatnio zauważyć dwa kierunki. Pierwsza tendencja polega na dążeniu do jak najbardziej dyskretnej, wręcz niewidzialnej kuchni. To rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się w otwartych przestrzeniach, pełniących wiele funkcji. Wszystkie sprzęty są ukryte. W takich realizacjach stawiamy na okapy zintegrowane z płytą grzewczą lub wysuwane z blatu roboczego. Niewidoczny jest także zlew wraz z baterią, które można zasunąć częścią blatu – wyjaśnia architekt Aga Kobus.

Przeciwieństwem tego trendu jest z kolei ekspozycja kuchennej przestrzeni. Niektórzy inwestorzy inwestują w bardzo dopracowane wzorniczo sprzęty, które jako dzieła sztuki użytkowej stają się wizytówką wnętrza. Wolnostojące lodówki w nasyconych kolorach, płyty palnikowe, piekarniki nawiązujące do estetyki retro czy stylizowane ekspresy do kawy wysuwają się na pierwszy plan i często nadają ton całej aranżacji – dodaje projektant Grzegorz Goworek.

Architekt Aga Kobus i projektant Grzegorz Goworek

Zabudowa i wystrój kuchni nawiązują, a często jest wręcz przedłużeniem salonu. Tak zorganizowana i odpowiednio zaaranżowana przestrzeń po pierwsze wydaje się większa, po drugie – stwarza możliwość kontaktu między użytkownikami przebywającymi w kuchni i w salonie. Oddzielenie kuchni wyspą lub półwyspem o zróżnicowanej wysokości blatu (wyższy od salonu, niższy od strony kuchni) pozwala ukryć kuchenny rozgardiasz, a z drugiej strony domownicy i goście nadal pozostają ze sobą w kontakcie. W przypadku otwartych kuchni bardzo ważne jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji, wydajnego okapu w strefie grzewczej, który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zapachów – mówi architekt Ida Mikołajska.

Architekt Ida Mikołajska

We współczesnej kuchni wszystko jest możliwe – niewidoczny okap, ukryta pod blatem płyta grzewcza, sprzęty, które pracują niemal w zupełnej ciszy… Wciąż popularny jest minimalizm i ascetyczne, nieskazitelne wnętrza, jednak coraz bardziej widoczny jest także ruch slow. Zgodnie z nim możemy pozwolić sobie na więcej swobody, na wnętrza, które odzwierciedlają charakter właściciela, jego upodobania i styl życia. Zauważam duże zainteresowanie przede wszystkim stylem rustykalnym i loftowym. Moi klienci często decydują się także na kuchnie eklektyczne, gdzie nowoczesna wyspa występuje ramię w ramię ze stylizowaną zabudową, a z pozoru sprzeczne motywy łączą się w całość. Uważam, że kuchnia przede wszystkim powinna stanowić dopełnienie całego mieszkania, być jego subtelną kontynuacją, a nie wysuwać się na pierwszy plan – mówi architekt Anna Koszela.

Architekt Anna Koszela
Fot.: Lidia Skuza

Często w mieszkaniach kuchnia nie jest oddzielnym, odgraniczonym pomieszczeniem, w ten sposób zapachy przygotowywanych posiłków jeszcze łatwiej przenoszą się do innych pomieszczeń. W jaki sposób możemy zadbać o jakość powietrza w naszej kuchni i jak pozbyć się zapachów pochodzących z gotowania, nadmiaru wilgoci i produktów spalania?

Przy takich przestrzeniach najważniejsze jest, aby sprzęty pracowały cicho, a zapachy nie rozprzestrzeniały się. Z pomocą przychodzi tu oczywiście okap. Na rynku znajdziemy teraz modele do zabudowy, naścienne, wyspowe, sufitowe, przypominające lampę, a także coraz częściej używane przez projektantów wnętrz zaawansowane modele, które wysuwają się z płyty grzewczej i chowają po ukończeniu pracy – mówi architekt Magdalena Miśkiewicz.

Obecnie wciąż wiele osób pracuje z domu, dlatego tym bardziej warto zadbać w nim o odpowiednią jakość powietrza. Czy niska jakość powietrza może mieć wpływać na nasze samopoczucie? Jak sobie z nią radzić?

Niska jakość powietrza w domu ma duży wpływ na samopoczucie, zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na alergie i choroby płuc (objawy mogą być silniejsze). Dlatego warto rozważyć montaż rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania domu. Dzięki wbudowanym w rekuperator filtrom, które zatrzymują cząstki smogu i pyłki roślinne, oczyścimy powietrze z zewnątrz. Zadbamy także o odpowiednią, dostosowaną do potrzeb intensywność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże, o niskiej zawartości CO2. Ponadto jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które doskonale odnajduje się w energooszczędnym budownictwie – pompa ciepła produkuje energię wykorzystując dostępne zasoby, takie jak powietrze – mówi architekt wnętrz, Joanna Kulczyńska-Dołowy.


Fot.: Jakub Dziedzic
Next article