Skip to main content
Home » Smart living » Nierozłączne trio w projektowaniu wnętrz
Smart living

Nierozłączne trio w projektowaniu wnętrz

materiałów
materiałów
Fot.: Iza Grzybowska / TVN

Wykończenie wnętrza za pomocą płytek ceramicznych niesie za sobą wiele korzyści. Obecnie można ich użyć w niemal każdym pomieszczeniu a ich różnorodność oferuje nieskończoną liczbę ciekawych wzorów. Jedynie co nas może ograniczać to nasza własna wyobraźnia.

Krzysztof Miruć

Architekt, prowadzi program „Zgłoś remont” na antenie HGTV Home & Garden oraz „Patent na dom” w TVN Style

Bardzo ważna podczas planowania zwłaszcza mniejszych powierzchni jest funkcjonalność i ergonomia. Dlaczego tak ważne jest skupienie się na tym aspekcie?

Głównie dlatego, że cały otaczający nas świat uszyty jest na miarę człowieka. Przy projektowaniu szczególnie małych przestrzeni ważne, by maksymalnie ją wykorzystać a jednocześnie dać jak największy komfort użytkownikom. Moim zdaniem funkcjonalność i ergonomia są tak samo ważne jak estetyka.

Jak duże znaczenie ma dobór odpowiednich płytek w planowaniu wymarzonego wnętrza? Czy ich rozmieszczenia może optycznie powiększyć nasze pomieszczenie?

Na rynku mamy prawie nieograniczoną ilość materiałów wykończeniowych. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Obecnie wszystkie materiały, które wyglądem są zbliżone do naturalnych są najbardziej pożądane. Odpowiednie wykończenie ścian czy sufitów może oczywiście optycznie powiększyć wnętrze.

O czym pamiętać i czym kierować się przy wyborze płytek, armatury i ceramiki do łazienki? 

Należy pamiętać, by materiały (szczególnie płytki) były ponadczasowe i wyglądem zbliżone do naturalnych materiałów. Ważne jest to, by armatura była z dobrej jakości. Niestety lepsze materiały są droższe, ale pamiętajmy, że ten wydatek rozkłada się na lata użytkowania. Ważne, by projekt oraz materiały szybko się nie zestarzały i nie przestały być modne. Ponadczasowe wzory i zestawienia będą nas cieszyć przez długie lata. Oczywiście równie ważna jest jakość prac wykończeniowych. Wszystko musi być położone i zamontowane idealnie. Wtedy w pełni zrealizujemy nasz projekt i złożenie inwestycyjne.

Dlaczego warto inwestować w wysoką jakość materiałów podczas remontu?

Remontujemy przestrzeń na kilka lat. Ważne, by po zakończeniu inwestycji nie wracać już do niej. Dlatego materiały wykończeniowe muszą być dobrej jakości. W przypadku remontu kolejną bardzo istotną kwestią są wykonawcy. Pamiętajmy, że dobry fachowiec ma pracę i trzeba czekać na jego usługi. 

Kiedyś płytki kojarzyły się wyłącznie z posadzką w łazience albo w kuchni, obecnie wiele się zmieniło. Dlaczego warto położyć płytki również w salonie czy w sypialni?

Obecnie do dyspozycji mamy materiały wyglądem przypominające kamień, drewno, marmur, onyx itd. Możemy dowolnie wykończyć powierzchnię podłogi czy ściany a nawet sufitów, by stworzyć odpowiedni klimat. Materiał jest łatwy w użytkowaniu a wygląd jest ponadczasowy. Czasem warto zaszaleć i na przykład wykończyć ścianę z telewizorem gresem, który imituje kamień lub drewno. Wielu klientów posiadających psy decyduje się na posadzki właśnie wykończone gresem ze względów praktycznych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.


Krzysztof Miruć: Ważne, by po zakończeniu inwestycji nie wracać już do niej.
Fot.: Tomasz Urbanek East News/TVN
Next article