Skip to main content
Home » Siła marki » Kim jest współczesny gentleman?
Siła marki

Kim jest współczesny gentleman?

gentleman
gentleman

Jakie są cechy współczesnego gentlemana?

Robert Biedroń

Polski polityk, od 2014 prezydent Słupska

Kim wg pana jest współczesny gentleman?

Gentleman to osoba wrażliwa na otoczenie. I chodzi zarówno o innych ludzi, ale także o środowisko: zwierzęta, całą naturę. Nie wyobrażam sobie dziś mężczyzny, który mówi o sobie, że jest gentlemanem, nie jest wrażliwy na los innych.

W stosunku do kobiet gentleman to oczywiście nikt w stylu: całuję rączki, „ą”, „ę”, proszę bardzo pani przodem. Współczesny gentelman to mężczyzna wyemancypowany, solidarny z kobietami, który rozumie aspiracje kobiet, ich ambicje i dążenia. To ktoś kto wspiera kobiety, np. w ich działaniach w sferze publicznej. I nie chodzi o deklaracje, bo takich jest pełno. W sejmie posłowie prawicowi, którzy przed kamerami bronią czci kobiet i prezentują się jako rycerze, poza kamerami zachowują się wobec nich w sposób, który daleki jest od postawy gentlemana. Tego nie słychać w telewizji, ale gdy kobiety idą na mównicę, gdy przemawiają, to bardzo często stykają się z niewybrednymi żartami, są obrażane, ośmieszane. To dlatego, że weszły na męską agorę, zamiast siedzieć w domu zajęły miejsce w przestrzeni publicznej i chcą się w niej realizować. Wielu mężczyznom to się nie podoba.

Współczesny gentleman robi na agorze miejsce dla kobiet, sprawia, że czują się dobrze we własnej skórze, wspiera ich rozwój. Znam i podziwiam wiele kobiet walecznych, mądrych życiowo, nie bojących się działać w zgodzie ze sobą. Zresztą od kobiet właśnie – na przykład na Kongresach Kobiet uczę się cały czas wrażliwości na sprawy kobiet. Żałuję, że nie ma dziś w Polsce szerszej przestrzeni do tego, żeby mężczyźni mogli się emancypować. Bez tego stają się ubożsi.

Gentleman to mężczyzna, który rozumie i docenia kobiety, a także widzi nierówności, w jakich w dalszym ciągu funkcjonujemy i stara się je niwelować. W domu, w heteroseksualnej rodzinie to wsparcie w codziennych obowiązkach, dzieleniu się nimi w sposób sprawiedliwy. Z kolei polityk-gentelman to ktoś, kto dba o to, żeby te sfery życia, które najczęściej są wciąż niestety przypisane kobietom, były lepiej rozwinięte, dofinansowane. Na przykład dostęp do żłobków i przedszkoli, in vitro, stanowcza walka z przemocą domową, której ofiarami w przytłaczającej większości są kobiety.

Co go identyfikuje na zewnątrz?

Kultura osobista, która przejawia się zarówno w zachowaniu, ubiorze, a także – co najważniejsze wartościach. Ktoś pięknie ubrany, z manierami, kto z pogardą wypowiada się na przykład o uchodźcach, czy o osobach z niepełnosprawnościami nie jest gentlemanem. Kwestia identyfikacji zewnętrznej jest więc odzwierciedleniem tego, co w środku.

Jakie cechy charakteru powinien reprezentować?

Gentle – znaczy wrażliwy, i to jest podstawowa cecha współczesnego nowoczesnego mężczyzny. Za wrażliwością idzie odpowiedzialność, a za nimi odwaga. To są moim zdaniem postawy.

Next article