Home » Nowoczesne technologie » Technologiczna rewolucja w domach
nowoczesne technologie

Technologiczna rewolucja w domach

technologiczna
technologiczna

Rozwój technologii w coraz większym stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie mieszkań i domów. Odpowiednie systemy zapewniają bezpieczeństwo, czystość, komfort i rozrywkę mieszkańcom.

Karol Paciorek

Youtuber oraz prezenter stacji HGTV

Czy system zdalnego zarządzania domem staje się powoli niezbędny czy to nadal tylko droga zabawka dla wybranych?

Rynek sukcesywnie zapełnia się kolejnymi systemami i aplikacjami pozwalającymi właścicielowi zarządzać posiadłością na odległość. Możliwe jest już sterowanie elektronicznymi żaluzjami, kamerami podglądowymi, zamykanie i otwieranie zamków w drzwiach wejściowych, regulacja temperatury czy sterowanie światłem. To są wszystko niezwykle sprytne rozwiązania, ale wymagają od właściciela pewnego obycia z technologią, umiejętności sprawnego posługiwania się smartfonem. No i dużej dozy ufności – jeśli steruje się zdalnie zamkiem do mieszkania to trzeba mieć pewność, że wszystko działa poprawnie i mieszkanie faktycznie jest zabezpieczone.

W jakim celu miałoby się zarządzać zamkami w drzwiach z daleka?

To rozwiązanie przydatne chociażby dla rodziców, którzy będąc w pracy mogą otwierać dom dla dzieci wracających ze szkoły albo kontrolować ich bezpieczeństwo gdy pociechy zostają same w mieszkaniu. To również znakomite rozwiązanie gdy wynajmuje się mieszkanie na krótkie okresy, można uniknąć konieczności umawiania się na przekazywanie kluczy. Oczywiście, zdalne zarządzanie zamkami jest na razie na tyle marginalną – choć wygodną – potrzebą, że o tym rozwiązaniu mówi się nadal bardziej w ramach ciekawostki niż realnej konieczności.

Dużo bardziej powszechne stają się roboty domowe, odpowiedzialne m.in. za sprzątanie. To już niezbędnik każdego domu?

Roboty sprzątające zaczynają bardzo szybko przyjmować się w domach Polaków z dwóch powodów. Po pierwsze, bo spada ich cena. Technologia to ten segment towarów, w którym ceny zmieniają się bardzo szybko, nowsze produkty szybko obniżają wartość starszych. Po drugie, stopniowo ewoluuje aranżacja mieszkań i domów, dzięki czemu przestrzeń jest coraz bardziej przystosowana do pracy takiego robota. Rzadkością są już np. progi między pomieszczeniami, listwy, jest też coraz mniej stoliczków, taboretów i tym podobnych małych mebli, które byłyby potencjalną przeszkodą dla nowoczesnego odkurzacza.

Roboty sprzątające są już rzeczywistą alternatywą dla gosposi czy sprzątaczek?

Ten rodzaj sprzętu domowego jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców większych miast i osób, które do tej pory korzystały właśnie z usług pań sprzątających. Każdy zainteresowany musi sam przeprowadzić kalkulację cenową by przeanalizować, który wariant jest ekonomicznie bardziej opłacalny. Zaletą robota sprzątającego jest łatwość jego obsługi – ustawia się godziny w jakich ma on pracować, najczęściej podczas nieobecności właściciela, i… zapomina. Jedyną czynnością, o jakiej trzeba pamiętać jest sporadyczne opróżnienie pojemnika na śmieci.

Rozwój technologii w coraz większym stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie mieszkań i domów. Odpowiednie systemy zapewniają bezpieczeństwo, czystość, komfort i rozrywkę mieszkańcom.

Jakie inne dobrodziejstwa niesie za sobą rozwój technologii domowej?

Coraz popularniejsze staje się instalowanie w mieszkaniu smart TV i smart głośników, które łączą się w jeden system audio-wizualny. Inną popularną nowością jest system zarządzania temperaturą i światłem. Dostosowanie temperatury wpływa na niższe koszty utrzymania domu, zaś zapalenie i gaszenie światła zwiększa bezpieczeństwo naszego dobytku podczas wielodniowej nieobecności. To niedrogie systemy, ale znacząco wpływające na nasz komfort i bezpieczeństwo.

Next article