Skip to main content
Home » Nowoczesne technologie » Nowe technologie w naszych autach
nowoczesne technologie

Nowe technologie w naszych autach

system
system

Pozostaje nam czekać na to, co przyniesie motoryzacja jutra. Dziś samochody są wyposażane w coraz więcej systemów i udogodnień, które sprawiają, że podróże są nie tylko bardziej komfortowe, ale i znacznie bezpieczniejsze.

Jakub Faryś

Prezes PZPM

Systemy takie jak ABS czy ESP są już standardowym wyposażeniem nowych samochodów. Jednak coraz popularniejsze stają się także systemy i urządzenia, które powodują, że stajemy się bardziej bezpieczni w ruchu drogowym. Przywołać tu należy np. system rozpoznawania znaków drogowych, który za pomocą kamery odczytuje znaki drogowe i wyświetla informacje o np. występującym na danym odcinku drogi ograniczeniu prędkości. W niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone systemy, dzięki którym pojazd – po rozpoznaniu wyznaczonej przez znaki drogowe prędkości – sam zwolni by się do niej dostosować.

Innym systemem, który powala nam poruszać się bezpieczniej po drodze jest tzw. asystent pasa ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu po najechaniu na linię boczną lub oddzielającą pasy ruchu – bez uprzedniego zasygnalizowania manewru – kierowca dostanie o tym ostrzeżenie. W zależności od marki pojazdu może to być sygnał dźwiękowy lub wibracja; bardziej zaawansowane technologie pozwalają już nawet na samoistnie utrzymanie pojazdu pomiędzy liniami jezdni. Innym niezwykle przydatnym i nowatorskim udogodnieniem we współczesnych pojazdach jest system monitorowania martwego pola. Gdy w pobliżu znajdzie się pojazd, którego nie widać, w zewnętrznym lusterku zobaczymy niewielką ikonkę zasygnalizują jego obecność i pozwalającą na adekwatne do sytuacji zachowanie – np. uniknięcie manewru wyprzedzania. Nikogo nie należy przekonywać, jak istotne jest dobre oświetlenie drogi w czasie jazdy.

Reflektory biksenonowe, które już powoli wychodzą z użycia, są z powodzeniem zastępowane światłami ledowymi, w dodatku z opcją inteligentnych świateł. Wymienić tu należy m.in. funkcje oświetlania pobocza, zakrętów czy wykrywania obecności innych pojazdów na drodze i wygaszania fragmentów pola, co sprawia, że kierowca pojazdu jadącego przed nami czy z naprzeciwka nie jest oślepiany. W wielu pojazdach stosowane są również systemy automatycznego włączania świateł awaryjnych w przypadku np. gwałtownego hamowania czy nawet automatycznego hamowania przez pojazd przy wykryciu bezpośredniego zagrożenia w ruchu. Bardzo użytecznym elementem wyposażenia pojazdu może być inteligentny tempomat, który pozwala na utrzymanie stałej i bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas samochodu lub dostosowanie prędkości do warunków drogowych w naszym bezpośrednim otoczeniu. Rozwiązaniem, które również ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo jest sygnalizacja poziomu ciśnienia w ogumieniu. W przypadku spadku ciśnienia w jednej z opon, kierowca będzie o tym niezwłocznie poinformowany i będzie mógł podjąć właściwe kroki.

Drugą grupą inteligentnych systemów, w które wyposażane są współczesne samochody są elementy ułatwiające jazdę i prowadzenie samochodu. Asystent parkowania – praktycznie bez udziału kierowcy – podejmuje manewr wjechania i ustawienia samochodu w wybranym przez nas miejscu. Dobra nawigacja oraz „centrum multimedialne” pomogą nie tylko sprawnie dotrzeć do celu i ominąć potencjalne korki, ale mogą znacznie uprzyjemnić nam podróż, dzięki np. synchronizacji przez Blutetooth ze smartfonem i wszystkimi jego funkcjami, do których jesteśmy coraz bardziej przywiązani.

Technologie, o których wspominamy są już w zasięgu naszych możliwości. Pozostaje nam czekać, na to co przyniesie motoryzacja jutra, w czym nas wyręczy i jak pomoże sprawnie, bezpiecznie i przyjemnie dotrzeć do celu.

Next article