Home » Nowoczesne technologie » Innowacje w motoryzacji
nowoczesne technologie

Innowacje w motoryzacji

pojazd
pojazd

Technologiczny „Bum” wdziera się do każdej dziedziny naszego życia.

Łukasz Szarama

Biegły Expert w branży motoryzacyjnej

Nie ma właściwie przestrzeni, gdzie bylibyśmy wolni od mniej lub bardziej akceptowalnej innowacji. Czy to otwieramy lodówkę – czy też chcemy pobiegać – wszędzie tam kłania się nowoczesna technologia. Nie inaczej jest w branży motoryzacyjnej bez której nie sposób wyobrazić sobie naszego funkcjonowania i mobilności. Obecnie rozsiadając się w fotelu kierowcy lub pasażera korzystać możemy lub za chwilę móc będziemy z interesujących rozwiązań, które ułatwią nasze codzienne życie, bezpieczeństwo czy komfort podróży.

„Kumpel” w aucie

Rok 2020 jest niemal na wyciągnięcie ręki. Jest też tym, w którym według m.in. Toyoty obok nas w samochodzie „zasiądzie” nasz wirtualny „przyjaciel” i asystent podróży. Tak bowiem można nazwać część oprogramowania dla pojazdu autonomicznego zwanym Yui. W trakcie jazdy będzie on bowiem analizował styl jej prowadzenia, zaproponuje np. włączenie nawigacji a w razie wykrycia chociażby zmęczenia pogaworzy z kierowcą o interesujących go rzeczach. Zainteresowania odczyta na podstawie udostępnionego wglądu np. w media społecznościowe. Jeśli jeszcze zabawi jadące w aucie dzieci – rodzice będą zachwyceni, szczególnie, że podobne systemy opracowują również konkurencyjne marki.

V2V – bezpieczeństwo po nowemu

W USA trwają zawansowane prace nad technologią, która umożliwia komunikację pomiędzy pojazdami. Każdy kierowca wie, że za jego bezpieczny powrót do domu odpowiadają nie tylko jego umiejętności jazdy. Nigdy bowiem, nie wiadomo czy nie zabije nas wariat przecinający skrzyżowanie na czerwonym świetle lub wyprzedzający na „trzeciego”. Wspomniany system odbierając sygnał z drugiego pojazdu o jego parametrach jazdy i kierunku poruszania się ostrzeże nas lub zareaguje by nie doszło do kolizji. Dodatkowo wysyła do wszystkich pojazdów w koło wspomniane dane oraz np. wspomaga w bezpiecznych manewrach typu wyprzedzanie.

Samochód w smartfonie

Nie jest obecnie specjalną nowością możliwość połączenia się z siecią internetową poprzez swój telefon podczas jazdy autem. Coraz więcej z nich ma osobny ruter na kartę SIM. W sposób znaczący wzrosła liczba dedykowanych programów dzięki, którym będziemy mogli znacznie łatwiej zarządzać swoim samochodem jak też organizować podróż. Perfectly keyless firmy Bosch to cyfrowy kluczyk do pojazdu, który masz w swoim smartfonie. Kluczyk ten odpowiednio skonfigurowany łączy się z cyfrowym zamkiem pojazdu. Co ciekawe umożliwia np. wygenerowanie jednorazowego kodu dostępu, jeśli chcemy pożyczyć auto znajomemu czy członkowi rodziny. Automated Valet Parking to gratka szczególnie dla mieszkańców dużych miast. Kierowca opuszcza pojazd przed wjazdem na odpowiednio dostosowany parking i wydaje polecenie na swoim smartfonie by ten zaparkował. Inteligentna infrastruktura parkingu w parze z oprogramowaniem samochodu znajdzie wolne miejsce i zaparkuje na nim.

Poczuj krajobraz

Feel The View to technologia opracowana przez Forda dla osób niewidomych. Pozwala im „dostrzec” co się dzieje za szybą pojazdu i „zobaczyć” krajobrazy widziane przez kierowcę. Urządzenie po zrobieniu zdjęcia i przekształceniu go w grafikę o wysokim kontraście, generuje ją poprzez odpowiednie wibracje na tzw. „inteligentnych szybach”. Różna intensywność umożliwia przekazać np. ukształtowanie terenu.

Z każdym dniem spodziewać się możemy coraz bardziej wymyślnych udogodnień i innowacji. To co kilka lat temu było czystą abstrakcją obecnie staje się standardem. Skutkiem tego nasze życie staje się nie tylko bezpieczniejsze ale i wygodniejsze. Mam tylko nadzieję, że wraz z wkroczeniem zaawansowanych technologii nie ucieknie stara i poczciwa przyjemność z jazdy.

Next article