Home » Idą święta » Zdrowo zastawiony świąteczny stół!
idą święta

Zdrowo zastawiony świąteczny stół!

avatar

Agnieszka Kułaga

Dietetyk kliniczny, licencjonowany trener personalny, www.agnieszkakulaga.com

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas niepowtarzalny, bardzo wyjątkowy w polskiej kulturze. Zgodnie z tradycją spędzany jest on w gronie rodzinnym, często przy wspólnym, obficie zastawionym stole. Jest też dlatego nie lada wyzwaniem dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Postanowienia noworoczne jeszcze przed nami, jednak już dziś należy zadać sobie pytanie, jak mądrze przygotować się do świąt, aby były one dla nas czasem radości i spełnienia, a nie stanowiły zalążka problemów zdrowotnych.

W przeciwieństwie do z góry narzuconego menu podczas prowadzonej pod okiem dietetyka terapii, przy spożywaniu posiłków świątecznych kierujemy się własną intuicją oraz zakorzenionymi zwyczajami. Prowadzi to często do utraty kontroli oraz bezkrytycznego spożywania dostępnych w nadmiarze i najczęściej bogatych energetycznych potraw.

Pamiętajmy, aby w tym okresie zadbać o odpowiednią ilość snu, która ma ogromny wpływ na regulację gospodarki glikemicznej organizmu, sprawnie funkcjonujący układ grelina-leptyna oraz równowagę w wytwarzaniu neuroprzekaźników. Już Hipokrates podkreślał, że wszystkie jednostki chorobowe mają swój początek w jelitach. Nie inaczej jest z naszym samopoczuciem, które bezpośrednio powiązane jest z jakością funkcjonowania układu pokarmowego. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że to w głównej mierze niedobory serotoniny (neuroprzekaźnika produkowanego w większości właśnie w jelitach) wiązane są z często spotykanym obsesyjno-kompulsywnym zachowaniem przy stole.

Przygotowując potrawy świąteczne w tym roku zadbajmy zatem o to, abyśmy z czystym sumieniem mogli życzyć zdrowia naszym gościom. Nie traktujmy świąt jako kilkudniowego powodu do całkowitej żywieniowej dyspensy. Pamiętajmy, że sposób w jaki komponujemy posiłki ma bezpośredni wpływ nie tylko na ośrodek głodu-sytości czy uczucie poposiłkowej satysfakcji, ale również na poziom energii czy nastrój, jaki towarzyszyć nam będzie w tym wyjątkowym okresie.

Next article