Skip to main content
Home » Idą święta » Zadbajmy o bezpieczne święta
idą święta

Zadbajmy o bezpieczne święta

święta
święta

O czym należy pamiętać wyjeżdżając na święta?

Nadkom. Anna Kędzierzawska

Ekspert Sekcji Prasowej Komendy Stołecznej Policji

Pośpiech i roztargnienie nieodłącznie towarzyszą przedświątecznym przygotowaniom. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania.

Kieszonkowcy nie próżnują

Niestety, gdy ogarnia nas świąteczna gorączka, zapominamy często o własnym bezpieczeństwie. Zadbajmy o to, by te wyjątkowe w polskiej tradycji święta minęły nam spokojnie. Wykorzystują tłok i zamieszanie w centrach handlowych, na bazarach, parkingach oraz przystankach. Czasem obserwują klienta lub pasażera przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, w komunikacji miejskiej, by w dogodnej dla siebie chwili go okraść.

Dlatego też, jak zawsze w tym okresie, policjanci szczególnym nadzorem obejmują te miejsca i apelują, aby zachować szczególną ostrożność szczególnie tam, gdzie występuje duży tłok. Torebki warto nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem skierowanym do siebie, a portfele w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek czy płaszczy. Nośmy przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy potrzebną na zakupy czy w czasie podróży. Resztę zostawmy na koncie, weźmy ze sobą kartę płatniczą. Jeżeli już musimy mieć więcej gotówki, to pamiętajmy, by podzielić ją i rozłożyć w różnych miejscach. Nie zapominajmy też, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli, a w trakcie podróży swojego bagażu bez opieki.

Uwaga na włamywaczy

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Włamywacze nie świętują, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych swoje mieszkanie pozostawić pod okiem czujnego sąsiada. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił na nie uwagę oraz zabierał ulotki reklamowe spod drzwi. Gdy zauważy obce osoby, które kręcą się w pobliżu, natychmiast zareaguje. Niewykluczone, że wtedy przestępcy zrezygnują ze swych zamiarów. Jeżeli cokolwiek wyda się niepokojące, należy jak najszybciej powiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

Wychodząc z domu pamiętajmy, by zamknąć okna i drzwi, włączyć system zabezpieczający i nie zostawiać kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie czy za framugą drzwi. Nie zapominajmy o zamknięciu okien w piwnicy i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może przedostać się do środka. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, stracimy więcej niż portfel. Nie nagrywajmy też na automatycznej sekretarce wiadomości, kiedy planujemy powrót do domu. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji.

Wolniej znaczy bezpieczniej

Wybierając się w podróż, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy auto jest przygotowane do jazdy. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić, czy wszystkie światła ma sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w silniku są uzupełnione. Siadając za kierownicą nie wolno zapomnieć o przestrzeganiu przepisów drogowych. Jazda „na podwójnym gazie”, przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy przewożenie dzieci bez fotelików może mieć tragiczne konsekwencje. Przypominamy również, by kierowcy zwracali szczególną uwagę na pieszych, a piesi pamiętali o odblaskach. Nie zapomnijmy, że kierując samochodem dbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale zobowiązani jesteśmy chronić tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić świąteczne dni.

Next article