Home » Smart living » Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Smart living

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Paweł Wróblewski

Dyrektor zarządzający Związku Polskie Okna i Drzwi

Jakim wymaganiom muszą sprostać okna zgodne z „Warunkami technicznymi” obowiązującymi od 2021 r.?

Na wstępie należy zaznaczyć, że standard WT 2021 dotyczy budynków, które otrzymały pozwolenie na budowę w 2021 roku, budynków modernizowanych lub podlegających rozbudowie, a także każdego starszego projektu, którego formalności nie zostały zakończone przed 2021 r. Zgodnie z nowymi przepisami współczynnik przenikania ciepła U musi być mniejszy lub równy dla okien fasadowych 0,9 W/m2K, a dla dachowych 1,1 W/m2K co jest wartością w obu przypadkach o 0,2 niższą od poprzednich wymagań.

Na jakie ważne parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Przy wyborze okien najistotniejszym parametrem, który zyskuje na ważności, również ze względu na nowe WT 2021, a także programy rządowe związane z dofinansowaniem do termomodernizacji budynków, jest współczynnik przenikania ciepła U, który mówi nam, ile energii (wyrażonej w watach) przeniknie przez przegrodę (np. okna), w odniesieniu do powierzchni tejże przegrody i różnicy temperatur z obu jej stron. Elementami w budowie okna wpływającymi na wartość tego parametru jest ilość pakietów szybowych oraz ilość komór z których zbudowany jest profil okna. Okna o dobrych parametrach posiadają pakiety 3 szybowe oraz profile posiadające nawet do 7 komór. W konstrukcji okna równie ważne są okucia, tylko dobrej jakości rozwiązania zapewnią naszym oknom zachowanie ich parametrów w długim czasie ich użytkowania.

Dlaczego warto zainwestować w okna energooszczędne? Czy jesteśmy w stanie zaoszczędzić na rachunkach za prąd korzystając z tego typu rozwiązania?

Energooszczędność stała się w dzisiejszych czasach wręcz koniecznością. Należy oszczędzać energię, bo ta jest droga, a jej produkcja często nieekologiczna. Okna to jeden z elementów domu, przez który ucieka bardzo dużo ciepła, dla tego też właśnie w tym produkcie parametry termoizolacyjności są tak istotne i warto inwestować w okna, które posiadają niską wartość współczynnika U. Zainwestowane pieniądze zwrócą się na przede wszystkim w niższych rachunkach za prąd, gaz i każde inne źródło ciepła, którym zasilamy instalację centralnego ogrzewania w naszym domu.

Next article