Błędy popełnione przy wykonywaniu izolacji cieplnej mogą być  przyczyną utraty nawet 30 proc. energii cieplnej. Najczęściej stosowaną technologią ocieplania budynków jest tzw. metoda BSO (bezspoinowy system ociepleń). Polega ona na przymocowaniu materiału izolacyjnego do ściany za pomocą odpowiedniego kleju oraz mechanicznych łączników. W metodzie tej konieczne jest również wykonanie, na powierzchni płyt izolacyjnych, warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego oraz wykonaniu tynku.

Materiały ociepleniowe

Do ocieplania metodą BSO wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Pod względem izolacyjności cieplnej, styropian i wełna mineralna mają porównywalne parametry. Różnią się jednak paroprzepuszczalnością oraz ciężarem objętościowym. Pamiętaj także o tym, że wełna mineralna przepuszcza parę wodną w większym stopniu niż styropian, lepiej też chroni przed hałasem. Jest jednak od niego nieco droższa, a koszt ocieplenia wełną podnoszą dodatkowo kołki z trzpieniem stalowym, którymi w niektórych systemach trzeba mocować ją do ściany. Natomiast styropian przepuszcza parę wodną w minimalnym stopniu, zatem uniemożliwia „oddychanie” ścian. Jest nienasiąkliwy, dlatego nie traci swych właściwości termoizolacyjnych pod wpływem wilgoci. Jest lżejszy od wełny mineralnej i łatwy w obróbce mechanicznej: można go przycinać piłą.

Grubość izolacji

Grubość izolacji w przypadku budowy nowego domu powinien zostać tak obliczony, aby współczynnik przenikania ciepła U ocieplonej ściany wynosił nie więcej niż 0,3. To bardzo ważne! Warstwę izolacji można pogrubić, ale pod żadnym pozorem niewolno jej zmniejszać. Grubość warstwy izolacyjnej może zostać określona przez projektanta budowlanego. Specjalista ten zadba, aby w wyniku docieplenia ścian nie doszło do kondensacji wilgoci w ścianie, czyli do wystąpienia tzw. Punktów rosy. Pomiarów takich można też dokonać indywidualnie za pomocą prostego programu komputerowego do obliczeń cieplno-wilgotnościowych. Można znaleźć go m.in. na stronach internetowych firm zajmujących się produkcją materiałów ociepleniowych.

Dobór tynku

System dociepleń to nie tylko materiał izolacyjny, ale również wyprawa tynkarska. Pamiętaj, że w przypadku systemów bazujących na styropianie stosuje się tynk akrylowy i mineralny lub silikatowy.