Tymczasem powstaje coraz więcej budynków wyposażonych w inteligentny system zarządzania domowymi urządzeniami. Mowa o Smart Home czyli nowoczesnym standardzie instalacji, który gwarantuje wysoką funkcjonalność i oszczędność takich zasobów jak woda czy prąd. Na czym to dokładnie polega?

ABC Smart Home

Jeszcze do niedawna mówienie o Smart Home ograniczało się do marketingowych zabiegów i prezentacji atrakcyjnych gadżetów, ponieważ funkcji realizowanych przez „inteligentny dom” było niewiele. Dzisiaj koncepcja Smart Home jest kojarzona przede wszystkim ze scentralizowaną i zintegrowaną kontrolą poszczególnych systemów:

  • Sterowanie komfortem (HVAC czyli grzanie/chłodzenie/wentylacja);
  • Nadzorowanie elektrycznych urządzeń domowych (pralki, suszarki, lodówki, kuchenki, domowe urządzenia elektroniczne - TV, urządzenia AV);
  • Zarządzanie systemami oświetlenia i zaciemniania okien (czujniki ruchu, obecności, żaluzje, rolety);
  • Operowanie systemami bezpieczeństwa (alarmy).

Do zawiadowania powyższymi systemami służy szeroka gama urządzeń sterujących w standardzie KNX. Nawet będąc na urlopie w odległym kraju mamy pełną kontrolę nad swoim domem dzięki możliwości zarządzania całą apraturą przez Internet.  

Korzyści z instalacji typu Smart Home

  • Kontrola ogrzewania

Każdy posiadacz jednorodzinnego domu wie, że największą pozycję kosztową w eksploatacji budynku stanowi ogrzewanie. Większość domów posiada conajmniej dwa niezależne źródła ciepła – system ogrzewania zasilany dowolnym paliwem i najczęściej kominek. O ile kominek uruchamiamy doraźnie, to podstawowy system ogrzewania pracuje przez cały czas. Dzięki niemu utrzymujemy określoną, stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, co jednak nie jest zbyt ekologicznym rozwiązaniem. Za pomocą instalacji typu Smart Home możliwa jest automatyczna regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu oraz stworzenie tzw. stref grzewczych. W pomieszczeniach, do których rzadko zaglądamy czyli piwnicy, strychu czy garażu ustawimy więc niższą temperaturę niż w pokojach i łazienkach. Strefowosc grzania daje także możliwość zaprogramowania niższych temperatur, w tych pomieszczeniach, które przez wiekszą część dnia są wystawione na działanie promieni słonecznych, co czyni je naturalnie ciepłymi. Elastyczność programowania i zdalnego sterowania systemem grzania powoduje, że jest on ekonomiczny i wygodny w eksploatacji.

  • Zarządzanie oświetleniem

Zapanowanie nad dużą liczbą punktów świetlnych w domu może być nie lada wyzwaniem. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych trzeba też oświetlić ganek, taras, garaż, piwnicę czy ogród. Na szczęście jest system, który potrafi zapanować nad mnóstwem żarówek i wyłączników. Jego niezwykle praktyczną zaletą jest automatyczne włączanie swiatła w pomieszczeniach po wejsciu do nich i wyłączania po ich opuszczeniu. Jest  to szczególnie funkcjonalne w toaletach, pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach i spiżarniach.

  • Sterowanie roletami i otwieranie drzwi bez kluczy

Ochrona i bezpieczeństwo domu to dla większości właścicieli jedno z ważniejszych zagadnień. Standardem stał się już montaż rolet antywłamaniowych, których ilość, rośnie wraz z rozmiarami budynku. Duża liczba rolet sterowanych pojedynczo oznacza dużą ilość włączników, a tym samym średnio ciekawy element wystroju wnętrza. Warto więc skorzystać z zintegrowanego systemu sterowania roletami, co zaoszczędzi nasz czas i nie zaburzy estetyki pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem jest też czytnik linii papilarnych, który pozwala na rezygnację z tradycyjnych kluczy i odciążenie kieszeni oraz torebek.

Dodatkowe korzyści

Inteligentna instalacja ma wiele innych, praktycznych zastosowań. Jej atutem jest chociażby opcja sterowania urzadzeniami, które znajdują się poza domem: bramą garażową, furtką, oświetleniem zewnętrznym, kamerami czy zraszaczami ogrodowymi. Rozwiązania typu Smart Home umożliwiają też otwieranie jednym włącznikiem pilota bramy wjazdowej i garażowej, a także włączanie świateł na podjeździe i otwieranie bramy wjazdowej włącznikiem np. w pokoju na piętrze, co jest wygodne gdy mamy gości i nie możemy szybko zejść na dół. Możemy też zamontować kamery w pomieszczeniach i obserwować posiadłość podczas swojej nieobecności zarządzając wszystkimi, wymienionymi funkcjami z jednego miejsca przez Internet.

Niezawodna jakość i ciekawe wzornictwo

Żadne z rozwiązań dostępnych na rynku nie umożliwia tak zintegrowanego zarządzania domem jak system KNX (EIB). Dzięki jego kompleksowości działania systemy sterujące poszczególnymi urządzeniami i instalacjami są ze sobą kompatybilne. Kolejne zalety systemu KNX (EIB) to wysoka jakość jego elementów składowych i elastyczność, która pozwala na zastosowanie zmienników dostarczanych przez różych producentów. Warto wiedzieć, że system KNX (EIB) to obecnie jedyne ustandaryzowane rozwiązanie posiadające i spełniające normę europejską EN50090 wraz z CEN EN 13321-1, jak również normę amerykańską ISO/IEC 14543-3. To także rozwiązanie programowalne, co oznacza, że na każdym etapie budowy czy eksploatacji domu możemy poprosić instalatora o dostosowanie oprogramowania do naszych potrzeb.

Dla wielu osób, które decydują się na instalację typu Smart Home w swoim domu, bardzo ważny jest wygląd paneli sterujących. Na szczęście mnogość rozmaitych kształtów i form elementów sterujących dostępnych na rynku, zadowoli najbardziej wybrednego właściciela. Możemy przebierać wśród klasycznych przycisków, jak i wśród prawdziwie kosmicznie wyglądających paneli dotykowych. Wzornictwo elementów sterujących dopasujemy bez problemu do wieku i potrzeb użytkowników, a intuicyjna nawigacja pomoże szybko odnaleźć potrzebne funkcje.

Futurystyczne domy

Smart Home to nieunikniona przyszłość. Kolejnym krokiem będzie być może Ubiquitous Home czyli kompleksowy system automatyzacji budynków który integruje funkcje Smart Home i Connected Home. Ubiquitous Home ma rozpoznawać, przewidywać i zapewniać potrzeby swoich użytkowników (tzw. ambient intelligence). Kto wie, być może za jakiś czas doczekamy się pełnej integracji sterowania na poziomie osiedla czy miasta.