Gotowe projekty mają zazwyczaj z góry określone wszystkie możliwe materiały. Łatwo więc się zorientować, jakie koszty poniesiemy i jakie mamy możliwości wyboru. Projekty własne – tu mamy wpływ na wszystko. Może to spowodować, że jeszcze trudniej będzie nam podjąć decyzję. Ściany zewnętrzne w całkowitych kosztach budowy domu mają stosunkowo niewielki udział (ok. 10–15 proc.). Pamiętajmy – na koszt budowy ścian zewnętrznych składają się: mur, ocieplenie i elewacja. I taką całość należy uwzględniać, jeśli zamierzamy porównywać koszty.

Stawiamy podstawy

Ściany jednowarstwowe. Muruje się je najszybciej, z materiałów wytrzymałych i ciepłych – bloczków z betonu komórkowego (36,5,40 lub 48 cm), pustaków z ceramiki po ryzowanej (38, 44, 50 cm) i bloczków keramzytobetonowych (jednorodne lub z wkładkami styropianowymi). Ściany jednowarstwowe wymagają dużej dokładności. Do wykańczania stosuje się tradycyjne tynki cementowo-wapienne, a jeśli mają gładką powierzchnię – tynki cienkowarstwowe.

Ściany dwuwarstwowe. Jedną warstwę, konstrukcyjną, można budować z dowolnego materiału. Do drugiej – ociepleniowej, stosuje się wełny mineralne lub styropian. Do wykończenia można wykorzystać: na mokro – tynki cienkowarstwowe lub płytki elewacyjne mocowane na zaprawę klejową. Na sucho – okładzinę elewacyjną mocowaną do rusztu wypełnionego ociepleniem.

Ściany trójwarstwowe. Zbudowane z warstwy nośnej (materiał dowolny), ocieplenia oraz warstwy elewacyjnej (8–12 cm), która chroni ocieplenie przed uszkodzeniami i wpływami atmosferycznymi. Zwykle stosuje się cegły klinkierowe lub silikatowe. Można też zbudować ją ze zwykłych cegieł i otynkować. Jest to niesamodzielna konstrukcja, przytwierdzona do warstwy nośnej.

Izolacja

Materiały zazwyczaj stosowane do ocieplania ścian to wełna mineralna i styropian. Wełna mineralna przepuszcza parę wodną, jest całkowicie niepalna i dobrze chroni przed hałasem – wybierana jest najczęściej do ociepleń, które również izolują akustycznie. Styropian przepuszcza parę wodną w minimalnym stopniu – uniemożliwia odparowanie wilgoci ze ścian. Jest nienasiąkliwy, dlatego nie traci swych właściwości termo-izolacyjnych pod wpływem wilgoci. Jest to materiał samo gasnący (zapala się, ale nie podtrzymuje ognia, i sam szybko gaśnie). Jest lżejszy od wełny mineralnej i łatwy w obróbce.

Efekt końcowy

Wybór możliwej technologii i materiałów wykończeniowych najmocniej wpłynie na efekt końcowy. Konsekwencje naszych decyzji będziemy oglądać codziennie przez ładnych kilka lat.