Ludzie od zawsze kierowali się zdaniem innych przy podejmowaniu decyzji zakupowych, lecz nigdy nie mieli tak dużej możliwości docierania do opinii użytkowników, jak za pośrednictwem sieci www. To jedna strona medalu – czyli możliwość dotarcia do wielu źródeł informacji. Z drugiej jednak strony ilość dostępnych  informacji może być źródłem cierpień dla tych, którzy nie lubią zagłębiać się w szczegóły i nie mają szerszej wiedzy o tym co chcą kupić. Jak radzić sobie w sytuacji nadmiaru informacji przy dokonywaniu wyborów zakupowych?

Dobrze określ swoje oczekiwania i realne potrzeby

Aby nie przepłacać warto wiedzieć z czego naprawdę będzie się korzystać i co jest Tobie potrzebne. Nie ma sensu kupować czegoś co ma tysiące funkcji, których nie docenimy w praktyce, a i tak za nie musimy zapłacić. Firmy robią wiele aby namówić Klientów na zakup dodatkowych opcji oferowanych produktów, rozbudzając w nas potrzeby zakupowe, które znikają po kilkukrotnym wykorzystaniu danej opcji lub też naprawdę nigdy z niej nie skorzystamy. Warto to przemyśleć przed dokonaniem wyboru.

Nie kieruj się tylko ceną

W pewnym sklepie była zawieszona tabliczka: radość z niskiej ceny trwa krótko, a żal po źle dokonanym wyborze będzie trwał nawet latami (jeśli wybierzemy np. nieodpowiednie kafelki na które będziemy patrzeć latami). Jeśli mamy zamiar intensywnie użytkować daną rzecz, warto wybrać produkty lepszej jakości, nawet jeśli może się to wydawać droższe. Jeśli dany produkt pełni rolę wizerunkową (koszula, krawat, zegarek) warto zainwestować większą kwotę na jednorazowy wydatek na dłuższy czas. Stare porzekadło mówi, że oszczędny płaci dwa razy, a jeszcze inne głosi, że biednego nie stać na płacenie dwa razy za tę samą rzecz. Zwracaj uwagę na jakość, myśl długofalowo. Dobre jakościowo produkty w niższych znajdziesz w outletach, na sezonowych wyprzedażach, czy w sklepach internetowych. Niezależnie jednak gdzie kupujesz, zachowaj czujność, zdrowy rozsądek i nie kupuj na ostatnią chwilę.

Zwracaj uwagę na czas poświęcany na zakupy

Zdarza się, że czas poświęcony na gonitwę za najtańszym rozwiązaniem czy produktem, zakończy się sukcesem, tylko wtedy może dopaść nas refleksja, że zaoszczędziliśmy 50 zł, tylko jakim kosztem? Zazwyczaj w koszt pozyskania rzeczy nie wliczamy swojego czasu, który moglibyśmy wykorzystać znacznie ciekawiej niż na porównywaniu cen.

Ogranicz wpływ emocji

Kupowanie rzeczy pod wpływem silnych emocji, impulsów to nie najlepsze doradztwo. Warto jednak wcześniej ochłonąć i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy moja decyzja jest racjonalna i uzasadniona. Czy ja realnie potrzebuję, tego co mi się oferuje. Emocje zmieniają naszą perspektywę, koloryzują rzeczywistość, przyczyniają się do błędów w percepcji produktów.

Nie podejmuj decyzji zbyt szybko - poszukuj dwóch, trzech alternatyw do wyboru

Pierwsze wrażenie, „miłość od pierwszego spojrzenia” nie zawsze przyczyniają się do podejmowania dobrych decyzji. Warto mieć jednak alternatywę, która pozwala na poznanie ofert konkurencyjnych i zestawienie ich z naszymi potrzebami.

Posługuj się sprawdzonym źródłem informacji

W Internecie mamy prawie nieograniczony dostęp do informacji, jednak wiele źródeł jest opłacanych i sponsorowanych, które nie są źródłem sprawdzonej wiedzy. Warto przejść dalej w poszukiwaniu wartościowych informacji niż reklamy, czy pierwsza strona wyników w Google. Znajdź mentora w sieci lub wśród znajomych. Wiele osób prowadzi fora, blogi, strony www na prawie każdy temat. Są to osoby, które chętnie i nieodpłatnie dzielą się swoją wiedzą. Po co wywarzać drzwi, które ktoś już kiedyś otworzył. Jeśli do tego porównasz 2,3 dobre źródła, zwiększysz pewność swojej decyzji zakupowej

Czytaj etykiety, ale nie tylko logo producenta

W końcu warto jest nauczyć się czytać etykiety, znać skład, parametry produktów, aby wiedzieć za co realnie się płaci. Przykładowo jedna z najdroższych wód butelkowanych na rynku jest wodą źródlaną, a nie mineralną. Oczywiście mineralna ma bogatszy skład i jest zdrowsza, jednakże jeśli będziesz się kierować reklamą wybierzesz droższą opcję. Podobnie jest z innymi artykułami spożywczymi, elektroniką. Często płacimy za markę i koszty marketingu w niej ukrytymi, a nie za realną jakość.

Podsumowanie

Smart shopping jak widać to nie tylko najniższa cena i okazyjny zakup, to część większej filozofii robienia przemyślanych rozwiązań i nie ulegania presji emocji, marketingu, czy sprzedawcy. Warto uczyć się sztuki robienia dobrych przemyślanych zakupów, ponieważ w dużej skali można zaoszczędzić nawet 20-30 % wydatków.