aczynając swoją ścieżkę kariery, docelowo widziała się Pani na najwyższym stanowisku wielkiej firmy?

No cóż, raczej nikt nie budzi się rano z myślą „a gdyby tak zostać prezesem?”. Wydaje mi się, że to, gdzie i kim dziś jestem to ogromna zasługa ludzi, których spotkałam na swojej drodze. Życie składa się ze spotkań i relacji, które zawsze otwierają nowe możliwości. Uważam też, że ważna jest ciągła chęć rozwoju i bycia ekspertem w swojej dziedzinie, bo kiedy jesteśmy specjalistami w swoim fachu, to osoby, które spotykamy na swojej drodze chcą nam pomagać i nas doceniać.

Bycie kobietą-prezeską nadal jest w polskim biznesie odbierane z zaskoczeniem?

Faktycznie, coraz więcej kobiet zajmuje wysokie stanowiska, choć pewnie mogłoby być ich więcej – ogromna liczba mądrych, doświadczonych kobiet-ekspertek pozostaje na specjalistycznych pozycjach i nie sięga wyższych szczebli. Czasem z własnych wyborów, a czasem ze względu na kulturę organizacyjną w firmie, która blokuje im dostęp do wyższych stanowisk. To zawsze duża strata dla firmy, bo my, kobiety, mamy w sobie ogromny potencjał, jesteśmy utalentowane, kreatywne, potrafimy się wspierać i wzajemnie inspirować.

Jak zdefiniowałaby Pani polskie środowisko kobiet-prezesek?

Funkcjonuje wiele stowarzyszeń, fundacji i wydarzeń skupiających kobiety w biznesie. To bardzo bogate i rozwijające środowisko. Nic dziwnego, bo kobiety potrafią się znakomicie komunikować, budują trwałe i szczere relacje, wierzą w ludzi i potrafią okazywać sobie wsparcie. Niestety, bywa, że nie mają czasu na networking, bo w domu czekają dzieci, zakupy i inne obowiązki. Łączą te role z powodzeniem, jednak wymaga to od nich wysiłku, a czasem wyrzeczeń. I choć bywają lepsze i gorsze dni, to warto podążać za swoimi zawodowymi marzeniami i wykorzystywać swój potencjał, szczególnie jeśli możemy liczyć na wsparcie innych kobiet.

Jakimi regułami kieruje się firma Pramerica, by warunki pracy dla kobiet były jak najbardziej komfortowe?

W całej firmie jest nas, kobiet, 58%. Ale bardzo dbamy o to, by każdy – bez względu na płeć – mógł się realizować i rozwijać. Dla nas ważna jest wiedza, umiejętności, nastawienie i wyniki pracy, i to te cechy – a nie płeć – determinują sukces. Wszyscy mają te same szanse na rozwój, a każdy z nas wnosi unikalną wiedzę i doświadczenie do naszej organizacji, dlatego promujemy kulturę różnorodności. Dodam jednak, że w tym roku, po raz pierwszy w naszej niemal 20-letniej historii, najwyższe wyróżnienie za wyniki pracy, czyli tytuł Championa, przypadły w udziale dwóm kobietom! Dziewczyny górą!

Czy pracownice firmy Pramerica mogą z pełnym poczuciem bezpieczeństwa przechodzić na urlop macierzyński i wychowawczy?

Tak właśnie jest, a po powrocie do pracy dbamy o to, by młodzi rodzice mogli realizować się w obu rolach: rodzinnej i zawodowej. Dotyczy to nie tylko kobiet, bo obecnie również panowie chętnie angażują się w wychowanie dzieci. Naszym pracownikom zapewniamy szereg ułatwień: elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu, wczasy pod gruszą, benefity na Dzień Dziecka, organizujemy Dzień Rodziny, podczas którego dzieci spędzają czas z rodzicami w pracy i korzystają z przygotowanych dla nich atrakcji. Oferujemy również pakiet prywatnej opieki medycznej, którym pracownicy mogą objąć swoich najbliższych. Zdrowie jest dla nas szczególnie cenną wartością, więc poświęcamy jej wiele uwagi, choćby przez organizowanie Tygodnia Zdrowia w ramach Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. To czas spotkań ze specjalistami medycznymi, zdrowych przekąsek i aktywności sportowej w biurze.

Jakie regulacje prawne przeniosłaby Pani do Polski, by kobiety mogły jeszcze efektywniej realizować się na rynku pracy?

Spędziłam 17 lat we Francji, gdzie studenci mogą łączyć naukę z pracą – przeplatając tydzień pobytem na uczelni i w biurze – i tym samym zdobywają bezcenne doświadczenie. Przedsiębiorca przystępując do programu czerpie korzyści podatkowe, uczelnia zapewnia studentom miejsca pracy, a studenci jednocześnie zdobywając wiedzę i umiejętności praktyczne, często zapewniają sobie również przyszłe miejsce pracy.

 
 
Więcej o ofertach pracy w Pramerica przeczytasz tu.