ilne marki napędzają gospodarkę niczym koła zębate w mechanizmach zegarków. Polska potrzebuje silnych i wyrazistych marek, które pokochają konsumenci na całym świecie. Historia Superbrands sięga 1994 roku, kiedy to na antenie brytyjskiego radia BBC London zainicjowano audycję, w której opowiadano ciekawe historie dotyczące najbardziej kultowych marek. Prowadzący zwracali uwagę na to, że silne marki zaczynają funkcjonować jako pełnoprawne elementy popkultury i wzbudzają żywe emocje, a co za tym idzie – zainteresowanie wśród konsumentów. Reakcja na audycję była natychmiastowa i przerosła oczekiwania prowadzących – telefony w studiu rozdzwoniły się, a słuchacze entuzjastycznie opowiadali o swoich emocjach związanych z markami.

Tak narodził się pomysł publikowania albumów przedstawiających drogę do sukcesu najsilniejszych marek – najpierw w Wielkiej Brytanii, a następnie na następnych rynkach i na kolejnych kontynentach. Do dnia dzisiejszego Albumy Superbrands wydano w ponad 90 krajach, a łącznie opracowano ponad 13 tysięcy prezentacji marek z różnych zakątków świata. Żeby mieć możliwość dołączenia do Albumu Superbrands, marka musi przejść kilkuetapowy proces certyfikacji, zostać pozytywnie oceniona przez Ekspertów Rady Marek oraz, w wielu krajach, także przez konsumentów.

W Polsce w proces wyłaniania marek zapraszanych do udziału w Klubie Superbrands zaangażowanych jest ponad 15 000 konsumentów oraz 50 Ekspertów Rady Marek. Pierwszy etap selekcji stanowi badanie konsumenckie, realizowane corocznie jesienią przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Badanie obejmuje 2000 marek i realizowane jest metodologią CAWI na próbie ponad 15 tysięcy respondentów. W ramach badania mierzona jest znajomość marek (wspomagana logotypem) oraz współczynnik rekomendacji (na ile chętnie konsumenci polecają markę). Następnie najwyżej ocenione w etapie pierwszym marki, trafiają pod obrady ekspertów Rady Marek. W skład jury wchodzą osoby w wieloletnim doświadczeniem w marketingu i brandingu. Oceniają oni wizerunek marek, w szczególności na ile wyróżnialny jest on na tle kategorii oraz jak spójny jest w czasie.

O końcowym wyniku w ponad połowie decyduje to, na ile chętnie marka jest polecana przez Polaków, następnym kryterium branym pod uwagę jest rozpoznawalność, a najmniej istotne są eksperckie oceny. Marki z najwyższymi łącznymi notami otrzymują tytuły Superbrands oraz Created in Poland Superbrands (marki, które narodziły się Polsce) i zaproszenie do udziału w prestiżowym Klubie.

Celem Superbrands nie jest jednak tworzenie rankingów lub dzielenie marek na lepsze i gorsze klasy. Superbrands od początku swojej działalności chce prezentować przykłady najskuteczniej budowanych marek i zachęcać innych do nauki od najlepszych. Silne marki napędzają gospodarkę niczym koła zębate w mechanizmach zegarków. Polska potrzebuje silnych i wyrazistych marek, które pokochają konsumenci na całym świecie.