Home » Rozwiązania mobilne » Płać elektronicznie i bądź bezpieczny
Rozwiązania mobilne

Płać elektronicznie i bądź bezpieczny

elektronicznie
elektronicznie

Związek Banków Polskich przedstawia praktyczne porady i podstawowe informacje, o których warto pamiętać korzystając z bankowości elektronicznej.

Dr Przemysław Barbrich

Dyrektor Zespołu Public Relations w ZBP

Dzięki nim, wasze pieniądze będą jeszcze bezpieczniejsze – komentuje dr Przemysław Barbrich z ZBP. Poniżej przedstawiamy państwu wybrane zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej więcej na ten temat na portalu www.zbp.pl.

1. Pamiętaj, żaden bank nigdy nie wysyła do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych ani próśb o ich aktualizację.

Banki nigdy nie podają w przesyłanych wiadomościach linków do stron transakcyjnych. Listy, wiadomości e-mail lub telefony w takich sprawach należy traktować jako próbę wyłudzenia poufnych informacji.

2. Komputer lub telefon komórkowy podłączony do internetu musi mieć zainstalowany program antywirusowy i musi on być na bieżąco aktualizowany.

3. Dokonuj płatności internetowych tylko z wykorzystaniem „pewnych komputerów”.

Nie dokonuj płatności internetowych z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych np. w kawiarenkach internetowych lub na uczelni.

4. Skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu w celu upewnienia się, że korzysta on bezpiecznych kanałów dystrybucji tej usługi.

Zwracaj szczególną uwagę na jakość i bezpieczeństwo usług internetowych dostarczanych przez Twojego dostawcę. Jeśli masz jakieś wątpliwości w tym zakresie zawsze masz prawo zapytać się dostawcy o jakość bezpieczeństwa oferowanego przez niego.

5. Instaluj na swoim komputerze tylko legalne oprogramowanie.

6. Nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia.
Często załączniki takie zawierają wirusy lub inne oprogramowanie, które pozwala na szpiegowanie Twoich działań.

7. Po zalogowaniu do systemu transakcyjnego nie odchodź od komputera, a po zakończeniu pracy wyloguj się i zamknij przeglądarkę.

8. Jeśli przy logowaniu pojawią się nietypowe komunikaty lub prośby o podanie danych osobowych lub dodatkowe pola z pytaniem o hasła do autoryzacji, natychmiast zgłoś problem do swojego Banku.

9. Nie wchodź na stronę internetową twojego banku za pośrednictwem linków znajdujących się w przychodzących do Ciebie mailach (Phishing).

Używaj do tego celu adresu podanego Ci przez Bank, z którym podpisał (aś/eś) umowę o otwarcie i prowadzenia rachunku bankowego.

10. Przed zalogowaniem sprawdź, czy połączenie z bankiem jest bezpieczne.
Adres witryny internetowej twojego banku powinien rozpoczynać się od skrótu: „https://„, a nie „http://”. Brak litery „s” w skrócie „http” oznacza brak szyfrowania, czyli, że twoje dane są transmitowane przez internet tekstem jawnym, co naraża Cię na ogromne niebezpieczeństwo.

11. Nigdy nie udostępniaj osobom trzecim identyfikatora ani hasła dostępu.

Identyfikator jest poufnym numerem nadawanym przez bank, nie możesz go zmienić.

12. Sprawdzaj datę ostatniego poprawnego oraz niepoprawnego logowania do systemu.

13. Aktualizuj system operacyjny i istotne dla jego funkcjonowania aplikacje np. przeglądarki internetowe.

14. Odwiedzaj regularnie Portal „Bezpieczny Bank” na stronie internetowej ZBP – www.zbp.pl.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpiecznego posługiwania się bankowością elektroniczną, w tym internetową regularnie odwiedzaj ten portal. Tam fachowcy z zakresu bezpieczeństwa banku wyjaśniają jak uniknąć czyhających w sieci niebezpieczeństw. Więcej na temat bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej na portalu www.zbp.pl.

Next article