spółcześnie możemy zaobserwować dwa trendy silnie kształtujące zachowania konsumenckie: smart shopping oraz mobilność. Konsumenci szukają dziś najkorzystniejszych ofert zakupowych, tj. propozycji. Jednocześnie konsumenci coraz bardziej cenią komfort podczas procesu zakupowego – a możliwość korzystania w jego trakcie z urządzeń mobilnych znacznie go podnosi. Wszechstronność smartfona sprawia, że to już nie tyle urządzenie do prowadzenia rozmów, co przenośny minikomputer, którego użyteczność rośnie z każdą pobraną aplikacją.

Czym komunikacja w mobile różni się od tej prowadzonej w innych kanałach?

Przestrzeń mobilna to szczególne miejsce. Wciąż wykorzystujemy ją do komunikacji, lecz już nie tylko za pośrednictwem sms-ów czy połączeń telefonicznych, a np. udzielając się na portalach społecznościowych. Dziś mobilność oznacza również natychmiastowy dostęp do wiedzy czy rozrywki. Aplikacje pozwalają nam dostosować smartfona do własnych potrzeb, co przekłada się na jego bardzo indywidualny charakter. Samo urządzenie jest przez wiele osób traktowane bardzo osobiście – wielu użytkowników nigdy nie wyłącza smartfona i nie rozstaje się z nim nawet w nocy.

Aby utrzymać zaangażowanie użytkownika w kanale mobilnym, musimy zadbać o dopasowanie naszego komunikatu do jego potrzeb. Dlatego tak istotne jest maksymalne targetowanie, a także personalizowanie – zarówno treści, jak i funkcjonalności oraz zachowania aplikacji. Wraz z aktywnością uczestnika uczymy się jego preferencji. Wiedzę tą wykorzystujemy m.in. w aplikacji, poprzez prezentowanie użytkownikowi targetowanych ofert. W ten sposób interakcja pomiędzy użytkownikiem a marką stanie się zindywidualizowana i wygodniejsza.

Podsumowując, dzięki mobile komunikujemy się z klientem 24 godziny na dobę. Aby utrzymać jego zainteresowanie i aktywność, należy zadbać o jakość komunikacji poprzez dostosowanie jej do preferencji odbiorcy. Przełoży się to na jego większe zadowolenie, zaangażowanie i – w efekcie końcowym – na wykorzystanie skierowanych do niego ofert.