sługę mobilnego dostępu do konta oferują dziś wszystkie większe banki o profilu uniwersalnym. Coraz chętniej sięgają po nią też banki spółdzielcze. Bankowość mobilna to dynamicznie rosnący kanał obsługi pozwalający na zdalny dostęp do konta osobistego z poziomu telefonu komórkowego. Żeby skorzystać z bankowości mobilnej, nie trzeba podpisywać żadnych umów. Wystarczy pobrać na telefon odpowiednią aplikację lub skorzystać z tzw. lekkiej (ang. lite) strony www. Najpopularniejsze systemy mobilne, na które powstają aplikacje, to Android, iOS i Windows Phone 8. Specjalną aplikację udostępnia swoim klientom już 16 banków. Zaletą serwisów w wersji lite jest możliwość korzystania z nich na telefonie z dowolnym systemem operacyjnym wyposażonym w dowolną przeglądarkę.

Usługa bankowości mobilnej cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów. Z ankiety przeprowadzonej w bankach przez serwis PRNews.pl wynika, że na koniec III. kwartału 2013 roku do bankowości mobilnej logowały się przynajmniej raz w miesiącu blisko dwa miliony osób. Dane te uwzględniają klientów korzystających z aplikacji przeznaczonej do obsługi konta oraz klientów, którzy preferują dostęp za pomocą lekkiej strony www. Na podstawie dotychczasowej dynamiki wzrostu można szacować, że dziś aktywnych klientów jest o kolejnych kilkaset tysięcy więcej.

Największym bankiem „mobilnym” jest mBank. Przynajmniej raz w miesiącu do swojego konta z poziomu telefonu komórkowego loguje się blisko 721 tys. osób. Drugie miejsce zajmuje PKO BP, który ma 371 tys. mobilnych klientów. Trzecie miejsce - BZ WBK (194 tys.).

W sektorze komercyjnym, bankowość na smartfony zdominowały aplikacje mobilne. Sytuacja wygląda zgoła inaczej w bankach spółdzielczych. Spółdzielcy udostępniają swoim klientom wersje lite serwisów transakcyjnych. Taką usługę oferuje już kilkadziesiąt banków, także niewielkich, działających lokalnie. Aplikację mobilną oferują jedynie 4 banki: BS we Wschowie, BS w Jastrzębiu Zdroju, ESBANK BS i GBS w Barlinku.