więta Bożego Narodzenia tuż tuż, wszędzie widać świąteczne dekoracje, a dzieciaki nie mogą się doczekać wizyty Świętego Mikołaja. Nie da się ukryć, że to magiczny okres, jednak czasem kwestie finansowe spędzają nam sen z powiek. Jeśli tak jak większość Polaków przygotowujesz się na ostatnią chwilę, mam dla Ciebie kilka wskazówek, które ulżą Twojemu portfelowi i pozwolą zachować spokój w te szczególne dni.

Jeśli jeszcze nie zrobiłeś świątecznego budżetu, to wcale nie jest na to za późno. Takie rozplanowanie wydatków pokaże, na co chcesz przeznaczyć swoje pieniądze i czy na pewno stać Cię na Twoje plany. Koszty związane ze Świętami to przede wszystkim jedzenie i prezenty, dlatego przyjrzymy się bliżej tym dwóm kategoriom.

Jednak zanim prześwietlimy sposoby na wydatki prezentowe i spożywcze, zapamiętaj najważniejszą zasadę mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi: Trzymaj się jak najdalej od kredytów konsumpcyjnych! Nie funduj sobie Świąt za nieswoje pieniądze, które potem trzeba oddać bankowi (lub innym instytucjom) ze sporą nawiązką. Te kilka dni naprawdę nie są warte spłacania odsetek przez następne miesiące. Oczywiście czasem ciężko jest się przyznać przed Rodziną, że chcesz wydać mniej (niż zazwyczaj) pieniędzy na Święta, ale zastanów się, o co w Świętach chodzi. O to, żeby się najeść przy uginającym się od potraw stole i kupić wszystkim drogie prezenty? Czy o to, żeby spędzić wspólnie czas i cieszyć się w rodzinnym gronie? Dlaczego tak często zapominamy o prawdziwej istocie Świąt Bożego Narodzenia, dając się omamić marketingowym machinom?

rezenty

Na zakupy przez Internet nie ma już czasu, ale to wcale nie znaczy, że kupując prezenty, musisz przepłacać. Wypisz sobie na kartce wszystkie osoby, które zamierzasz obdarować. Zastanów się, co chcesz każdej z nich podarować i jaką kwotę możesz na to przeznaczyć. Ważne, żeby pomyśleć o tym w domu, z “czystą głową”. Szukanie pomysłów, chodząc między sklepowymi półkami, nigdy się dobrze nie kończy. Jeśli masz już skompletowaną listę, zastanów się, czy stać Cię na taką kwotę. Jeśli okaże się zbyt wysoka, pomyśl o alternatywach. Ilość pieniędzy wydanych na prezent wcale nie świadczy o jego świetności. Bardzo często tańsze lub nawet zupełnie “darmowe” prezenty, ale dane z serca i pokazujące, że się o danej osobie myślało, są lepsze niż najdroższe podarunki. Może, zamiast kupować kolejną książkę, upieczesz ciasteczka lub zrobisz domowy hummus? Albo podarujesz godzinę (lub więcej) swojego czasu np. na opiekę nad dziećmi? Większość rodziców będzie zachwycona z takiego prezentu. Możliwości jest bez liku, wystarczy tylko odrobina kreatywności.

edzenie

Nie daj się przedświątecznej gorączce robienia zapasów jedzeniowych i przygotowywania zbyt wielu potraw. Czy na pewno wszystkie muszą się znaleźć na Twoim świątecznym stole? Zerwij z tą niezdrową polską tradycją objadania się tak, że nie możesz się ruszać.

Jeśli to Ty zwykle zapewniasz większość posiłków, poproś Rodzinę, by przynieśli swoje popisowe potrawy. Nie muszą być to duże rzeczy, np. sałatka czy ciasto. Na pewno będzie im miło, że mogą się włączyć w przygotowania Świąteczne, a i Twój portfel odczuje ten wkład.

Pamiętaj, że w Świętach najważniejsza jest Rodzina i Bliscy, a nie wydane na nie pieniądze. Nie daj się omamić marketingowym specjalistom i przeżyj te Święta na swoich zasadach.