iczne wydatki związane ze świętami oraz końcem roku powodują, znaczne zwiększenie również liczby nowych klientów wnioskujących o pożyczki. Na co nowi, jak również doświadczeni konsumenci usług pożyczkowych powinni zwrócić szczególną uwagę przed zawarciem umowy?

Najważniejsza przy wnioskowaniu o pożyczkę jest dokładna kalkulacja własnych finansów aby wiedzieć na jak wysokie zobowiązanie możemy sobie pozwolić, aby nie mieć problemów z jego terminową spłatą. Jeśli znamy już nasze możliwości,  warto  porównać oferty firm pożyczkowych. Większość z nich na swojej stronie głównej zamieszcza tzw. suwaki, dzięki którym od razu poznajemy całkowity koszt jaki będziemy musieli ponieść za pożyczenie konkretnej kwoty na określony okres.

Decydując się za zaciągnięcie pożyczki koniecznością jest sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej. W dobie Internetu jest to niezwykle proste wystarczy przejrzeć opinie innych konsumentów na forach, można również sprawdzić, czy firma nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wyszukać firmę w Rejestrze Firm Pożyczkowych, gdzie znajduje się spis wszystkich instytucji, których działalność opiera się na udzielaniu pożyczek. Dzięki temu unikniemy związania się umową z nierzetelnie działającym podmiotem.

Kolejną istotną kwestią jest dokładne zapoznanie się z treścią umowy pożyczki. Jeśli zapisy w niej zawarte nie są w pełni zrozumiałe istnieje możliwość skonsultowania treści umowy z powiatowym rzecznikiem praw konsumentów lub specjalistą czekającym pod numerem infolinii konsumenckiej prowadzonej przez Związek Firm Pożyczkowych (800 706 813). Umowa powinna zostać zawarta jedynie wtedy, gdy jej zapisy są zrozumiałe oraz nie budzą naszych zastrzeżeń. W przeciwnym wypadku najlepiej skorzystać z usług innej firmy, z bardziej przystępnym wzorem umowy.

Należy również pamiętać, że w celu bezpieczeństwa internetowe firmy pożyczkowe weryfikują wnioskujących  o pożyczki za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Najważniejsze, aby przelew ten wykonać jedynie do sprawdzonej uprzednio instytucji finansowej, nie powinien on również wynosić więcej niż 1 zł.

Szczególnie w okresie przedświątecznym na rynku pojawiają się coraz korzystniejsze oferty pożyczek, zanim jednak zdecydujemy się na wybór którejś z ofert warto zastanowić się, czy faktycznie jest nam ona niezbędna. Pamiętajmy, że każdą pożyczkę należy spłacić.