okresie świątecznym przez nasze domy przewija się wielu gości, których obecność nie zawsze jest przez psa czy kota mile widziana. Wiele zagrożeń czyha też na zwierzęta w domu. Przygotowując święta powinniśmy spojrzeć na świat z perspektywy czworonoga i wyobrazić sobie sytuacje, które mogą spowodować zagrożenie.

Bezpieczne święta

Porządki przedświąteczne to rytuał w większości polskich domów. Dla naszych pupili to świetna okazja do zabawy w stercie rzeczy, które często w pierwszym etapie sprzątania wyrzucamy na podłogę. Nawet połknięcie korka czy kapsla może spowodować poważne powikłania zdrowotne u zwierzęcia. Do innych „niebezpieczeństw” należy bożonarodzeniowe drzewko. Choinka to atrakcyjny cel, głównie ze względu na ozdoby. Łupem psów i kotów może paść tzw. anielski włos i szklane bombki, w których zwierzęta lubią się przeglądać. W przypadku psów problem rozwiąże brak ozdób w dolnych partiach choinki. Koty lubią się wspinać i skakać po drzewku, co grozi przewróceniem całej konstrukcji i naraża zwierzę na obrażenia. W tym przypadku wskazana jest wzmożona czujność właścicieli i odpowiednie zabezpieczenie drzewka na wypadek nieobecności domowników.

Wigilijne smakołyki

Pamiętajmy, aby nie karmić zwierząt świątecznymi potrawami. Wielu z nas ciężko się oprzeć błagalnemu spojrzeniu zwierzaka, który nie rozumie, że resztki z pańskiego stołu są dla niego niewskazane. Wigilijne smakołyki zawierają wiele przypraw i dodatków szkodliwych dla naszych pupili. Niebezpieczne są słodycze – czekolada zawiera toksyczną dla czworonogów teobrominę. Nie należy również serwować zwierzakom mięsa z drobnymi kośćmi i ośćmi, którymi mogą się udławić. Jeżeli chcemy urozmaicić dietę naszego podopiecznego najlepiej udać się w tym celu do sklepu zoologicznego i zaopatrzyć w specjalnie przygotowane i bezpieczne dla jego zdrowia przysmaki.

Bezstresowo w Sylwestera

Sylwester to dla czworonogów dodatkowa porcja stresu. Zwierzęta mają silniej wyostrzone zmysły, zwłaszcza słuch. Huk petard, a także pojedyńcze wystrzały w okresie sylwestrowym mogą wywołać u nich silne reakcje lękowe. Reakcja na świąteczne fajerwerki jest uzależniona od progu wrażliwości zwierzęcia. Tylko nieliczne zwierzaki zareagują obojętnością. Większość w panice będzie szukać bezpiecznego schronienia, a niektóre mogą zachowywać się agresywnie. Możemy zaoszczędzić im traumatycznych chwil aplikując łagodne środki uspakajające przepisane przez lekarza weterynarii. Coraz popularniejsze są urządzenia emitujące naturalne feromony, które działają kojąco na zdenerwowane zwierzaki. 


Świąteczna adopcja

Adopcja żywego stworzenia ze schroniska, to niezależnie od pory, szlachetny czyn. W święta nasze serca miękną i jesteśmy bardziej skłonni, aby przygarnąć osierocone zwierzę. Pamiętajmy jednak, że decyzję o adoptowaniu czworonoga trzeba dobrze przemyśleć. Właśnie w trakcie świąt wiele zwierzaków trafia do schronisk, powodem jest zwykle brak odpowiedzialności i lekkomyślność właścicieli. Kot czy pies mogą nam wiernie towarzyszyć przez długi czas, ale nie zapominajmy, że jest to także obowiązek na wiele lat.