Staramy się odkrywać smaki i zwracać się ku tradycyjnym recepturom. Staramy się w końcu podróżować nie tylko w celu odkrycia atrakcji danego regionu, coraz bardziej chcemy poznawać lokalną kuchnię i przywieźć z podróży nowe doznania smakowe.

Kuchnię regionalną charakteryzują przede wszystkim różnorodne smaki, na które wpływ miały przemiany historyczne oraz różnorodność kraju. Inne smaki znajdziemy w górach, inne nad morzem, inne na terenie byłego zaboru austriackiego, inne na Warmii i Mazurach. Dane raportu „Z pola do społeczeństwa” z 2015 roku przygotowanego przez organizację Friends of the Earth Europe pokazują, że już ponad 60% Polaków sięga po regionalną żywność i kupuje produkty od regionalnych dostawców.

Zainteresowanie kuchnią regionalną przekłada się również za zainteresowanie turystyką kulinarną. W Europie ten sektor branży stał się bardzo modny, a najpopularniejsze kierunki gdzie możemy odkrywać kraj na talerzu to Francja słynąca m.in. ze szlaku winnego czy Szlaku Sera i Czekolady oraz Włochy, Austria i Węgry. Turystyka kulinarna to także targi żywności i festiwale kulinarne. W palecie kulinarno-turystycznych atrakcji w Polsce znajdują się na przykład Podkarpackie Święto Miodu, Pilzneński Festiwal Pierogów, czy Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu.

Polacy w podróży szukają produktów zdrowych, naturalnych, świeżych i wysokiej jakości, a moda na lokalną i tradycyjną żywność dopiero się rozwija. Na turystów spragnionych poszerzenia wiedzy czekają również miejsca, w których można szczegółowo poznać proces wytwórczy oraz historię produktu jak na przykład Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie czy browary w Żywcu i Tychach. Popularnością cieszą się również szlaki kulinarne, m.in. Podkarpackie Smaki, czy Lubuski Szlak Wina i Miodu. Sięgając do tradycyjnych receptur z dworów szlacheckich możemy znaleźć receptury na wykwintne dania, które wprawiają w zachwyt, np. przepiórka nadziewana combrem sarnim podana na kaszy z dodatkiem buraczków, malowana sosem leśnym... takie specjały mogliśmy znaleźć na szlacheckich i magnackich dworach, a teraz możemy smakować je na nowo.