Nowa wersja jest zgodna z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i poza wysiłkiem fizycznym propaguje dietę, w której powinno być jak najmniej cukrów, soli i tłuszczu, a jak najwięcej błonnika z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych.

Według nowej koncepcji, wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie korzystnych dla zdrowia substancji i wpływa na przemianę materii. Działa on podobnie jak cenne składniki pokarmowe, wchodzi z nimi w korzystne interakcje, chroni przed nadwagą i otyłością, wydłuża życie.

Spośród produktów spożywczych najważniejsze są warzywa i owoce. Każda ich porcja zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, w tym głównie chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, a także wydłuża życie. Dziennie powinno się spożywać co najmniej 400 gramów warzyw i owoców, które można zastąpić sokiem, najlepiej wielowarzywnym. Trzy czwarte dziennego spożycia powinno przypadać na warzywa, a jedna czwarta – na owoce.

Na trzecim miejscu w nowej piramidzie są produkty zbożowe, w tym szczególnie pełnoziarniste (z tzw. pełnego przemiału). Powinny być one spożywane podczas większości posiłków, Kolejne miejsce zajmuje mleko, a dopiero na piątym miejscu są produkty mięsne, które powinny być jedynie dodatkiem do warzyw, w tym roślin strączkowych, oraz produktów zbożowych. Najbardziej zalecane są ryby, a najmniej czerwone mięso i wędliny

Na ostatnim miejscu, na szczycie piramidy, postawiono tłuszcze, których spożycie powinno być ograniczane – szczególnie zwierzęce. W piramidzie nie ma miejsca dla cukru i słodyczy, które można zastąpić owocami i orzechami. Nie wolno również dosalać potraw i lepiej kupować gotowe produkty spożywcze o niskiej zawartości soli, ponieważ zwiększa ona ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz raka żołądka. Sól możemy zastępować ziołami, jak rozmaryn, oregano, tymianek, kurkuma, imbir i cynamon, które mają wiele cennych składników.

Na nasze zdrowie wpływa również wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Należy dziennie spożywać co najmniej 1,5 litra płynów. Poza wodą i sokami zaleca się picie kawy i herbaty. 3-5 filiżanek kawy dziennie, również tej bezkofeinowej, zmniejsza ryzyko wielu takich chorób, jak udar mózgu, cukrzyca, choroby Alzheimera i Parkinsona.